Festo 3671. Check valve H-M5
€23.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3671
Manufacturer Nr.
H-M5
Check valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€23.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 530043. Piloted check valve HGL-3/8-QS-8
€50.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 6685. AND gate ZK-PK-3
€33.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Non-return function |
| Pneumatic connection, port 1 | M5 |
| Pneumatic connection, port 2 | M5 |
| Type of mounting | In-line installation |
| Standard nominal flow rate | 115 l/min |
| Operating pressure | 0.04 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 0.4 bar ... 8 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Material housing | Brass |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Symbol | 00991455 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | H-M5 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568008437 |
| Weight | 0.013000 |
| HS-Code | 84813099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











