Festo 153485. Ball valve QHS-QS-6
€18.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-153485
Manufacturer Nr.
QHS-QS-6
Ball valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 530043. Piloted check valve HGL-3/8-QS-8
€50.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 548002. Quick exhaust valve VBQF-U-G14-Q8
€49.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 2/2 double solenoid |
| Pneumatic connection, port 1 | QS-6 |
| Pneumatic connection, port 2 | QS-6 |
| Type of actuation | Manual |
| Type of mounting | Via lock nut |
| Standard nominal flow rate | 528 l/min |
| Nominal size | 4 mm |
| Operating pressure | -0.1 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -1 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Sealing principle | Soft |
| Design | Ball valve |
| Symbol | 00991458 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Product weight | 16.5 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | QHS-QS-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568035013 |
| Weight | 0.018000 |
| HS-Code | 84818081 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









