Festo 11690. Check valve H-3/8-B
€37.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-11690
Manufacturer Nr.
H-3/8-B
Check valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€37.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 153458. Check valve HA-3/8-QS-12
€54.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo H-1/8-A/I (3324) Non-Return Valve
€27.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Non-return function |
| Pneumatic connection, port 1 | G3/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G3/8 |
| Type of mounting | Screw-in |
| Operating pressure | 0.04 MPa ... 1.2 MPa |
| Operating pressure | 0.4 bar ... 12 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991455 |
| Standard nominal flow rate 1->2 (6-5) | 2000 l/min |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Max. tightening torque | 20 Nm |
| Product weight | 34 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | H-3/8-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568002404 |
| Weight | 0.037000 |
| HS-Code | 84813099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











