Festo 6685. AND gate ZK-PK-3
€33.08
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-6685
Manufacturer Nr.
ZK-PK-3
AND gate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€33.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1558073. Hand slide valve VBOH-32-G18
€29.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 153468. Shut-off valve HE-2-QS-8
€17.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | AND function |
| Pneumatic connection, port 1 | PK-3 |
| Pneumatic connection, port 2 | PK-3 |
| Type of mounting | With through-hole |
| Standard nominal flow rate | 120 l/min |
| Operating pressure | 1.6 bar ... 8 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Material housing | Brass POM |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Nominal size | 2.4 mm |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991461 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 10 g |
| Pneumatic connection, port 3 | PK-3 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | ZK-PK-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568001315 |
| Weight | 0.007800 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











