Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 R412010091 SC01-R1/2-G1/2
€16.59
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412010091
Manufacturer Nr.
R412010091
SC01-R1/2-G1/2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€16.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series CC01 5341122100 ZZ99-G014-G014
€36.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series NR01 0821003002 NR01-SKR-G014-G014
€19.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Switching principle | 2/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | R 1/2 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection 2 | G 1/2 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Min. ambient temperature | -18 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -18 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Delivery unit | 2 piece |
| Weight | 0.065 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material hand lever | Polyamide |
| Manufacturer Nr. | R412010091 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.065000 |
| HS-Code | 84818059 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











