Aventics 3/2-way stop valve, Series SC01 R412010529 3/2-NW13-G1/2
€47.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412010529
Manufacturer Nr.
R412010529
3/2-NW13-G1/2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€47.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series 551 5510100000 551-010
€92.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series NR01 5340981000 ZZ99-G018-G018
€17.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Switching principle | 3/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1/2 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 1/2 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 100 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 100 °C |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 14 bar |
| Weight | 0.29 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polytetrafluorethylene |
| Material hand lever | Steel, chrome-plated |
| Manufacturer Nr. | R412010529 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.290000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










