Aventics Entsperrbares Rückschlagventil, Serie NR02 0821003045 Dank vieler Anschlussoptionen sind AVENTICS Rückschlagventile der Serie NR02 individuell einschraubbar und auch für den direkten Einbau in der Leitung geeignet. Rückschlagventile NR02 mit pneu
€62.87
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821003045
Manufacturer Nr.
0821003045
AVENTICS Series NR02, Thanks to an array of connection options, the NR non-return valves can be screwed in separately and are also suitable for direct installation in piping. NR02 non-return valves a pneumatically pilot operated
Frequently Bought Together
-
This Item:
€62.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series 551 5510100000 551-010
€79.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series QR1-AGS R412005471 QR1-AGS-G018-DA08
€21.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Mounting | thread-in |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | G 1/8 |
| Compressed air connection 12 | M5 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 170 l/min |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -5 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -5 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.04 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 300 l/min ... 5800 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821003045 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.040000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









