Aventics Series CC01 0821200014 E.R.U..G 3/8
€67.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821200014
Manufacturer Nr.
0821200014
E.R.U..G 3/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€67.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Throttle valve, Series CH02 0821201101 CH02 M5 200 L/MIN
€12.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC04 R412010569 CC04-G018-DA06-2_1
€19.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Port 1 | G 3/8 |
| Port 2 | G 3/8 |
| Throttle bore Ø | 9 mm |
| direction of throttle | 2 ▶ 1, 1 ▶ 2 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 1600 l/min |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Medium | Compressed air |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Weight | 0.26 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Material flow control screw | Steel |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 32 l/min ... 5600 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821200014 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.260000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











