Aventics Pilot-operated non-return valve, Series NR02 0821003029 C.A.R PILOTE G 3/4
€217.80
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821003029
Manufacturer Nr.
0821003029
C.A.R PILOTE G 3/4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€217.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series QR1-DBS R412005457 QR1-DBS-DA10
€30.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC02-AL R412007689 CC02-AL-G018-DA08-2_1_K_LN
€20.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 3/4 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Mounting | installing in piping |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | G 3/4 |
| Compressed air connection 12 | G 1/8 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 4600 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 4500 l/min |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 12 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.52 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 300 l/min ... 5800 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821003029 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.520000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










