Aventics 3/2-way manual spool valve, Series ML 0820406001 3/2-SERIE ML-G3/8
€48.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820406001
Manufacturer Nr.
0820406001
3/2-SERIE ML-G3/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€48.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Shuttle valves (OR) 5342010100 NW4 G1/8
€53.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Throttle valve, Series CH02 0821201102 CH02 G1/8 700 L/MIN NG4
€12.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Spool valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 3/8 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection 2 | G 3/8 |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Flow Qn | 1900 l/min |
| Weight | 0.22 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 750 l/min ... 3200 l/min
| Manufacturer Nr. | 0820406001 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.220000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











