Aventics Throttle valve, Series CH02 0821201101 CH02 M5 200 L/MIN
€10.55
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821201101
Manufacturer Nr.
0821201101
CH02 M5 200 L/MIN
Frequently Bought Together
-
This Item:
€10.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC02-AL R412007614 CC02-AL-G014-DA08-2_1_K_LN
€21.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series QR1-ASG R412005459 QR1-ASG-G018-DA06
€19.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Port 1 | M5 |
| Type | Throttle valve with silencer |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection type | External thread |
| Flow Qn | 200 l/min |
| Tightening torque for silencer max. | 1 Nm |
| Weight | 0.005 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Silencer material | Stainless Steel |
- Qn = 200 l/min ... 4100 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821201101 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.005000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









