Aventics Ball valve, Series QR1-BGS R412005490 QR1-BGS-G018-DA06
€16.22
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005490
Manufacturer Nr.
R412005490
QR1-BGS-G018-DA06
Aventics Ball valve, Series QR1-BGS R412005490 QR1-BGS-G018-DA06 is available to buy in increments of 5
Frequently Bought Together
-
This Item:
€16.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Exhaust module, for port channels 2, 4 R422003186 exhaust module stand alone D6
€150.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC02-AL 0821200117 CC02-AL-M5-DA04.3-2_1_SLS
€28.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection 2 | Ø 6 |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Flow Qn | 1300 l/min |
| Delivery unit | 5 piece |
| Weight | 0.056 kg |
| Housing material | polyphenylene sulfide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material release ring | Polyamide |
| Material hand lever | polyphenylene sulfide |
- Qn = 500 l/min ... 2600 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005490 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.056000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










