Aventics Quick exhaust valve, Series 573 5735040300 ZZ99-G012-G012
€49.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5735040300
Manufacturer Nr.
5735040300
ZZ99-G012-G012
Frequently Bought Together
-
This Item:
€49.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series 551 5510140000 551-014
€92.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Ball valve, Series QR1-BGS R412005498 QR1-BGS-G038-DA10
€26.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Poppet valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection input | G 1/2 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 1/2 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Port 3 (Exhaust) | G 1/2 |
| Compressed air connection type 3 | Internal thread |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 3400 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 6100 l/min |
| Working pressure min. | 0.8 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -18 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polyurethane |
- Qn = 220 l/min ... 12000 l/min
- Internal thread / Internal thread
| Manufacturer Nr. | 5735040300 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.310000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










