Aventics 3/2-way manual spool valve, Series ML 0820402007 3/2-SERIE ML-G1/8
€43.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820402007
Manufacturer Nr.
0820402007
3/2-SERIE ML-G1/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€43.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series QR1-SKR R412005577 QR1-SKR-DA12
€69.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 1823391907 SC01-2/2-G1/4
€17.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Spool valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection 2 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Flow Qn | 750 l/min |
| Weight | 0.09 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 750 l/min ... 3200 l/min
| Manufacturer Nr. | 0820402007 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.090000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









