Aventics Pilot-operated non-return valve, Series NR02 0821003027 C.A.R PILOTE G 3/8
€92.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821003027
Manufacturer Nr.
0821003027
C.A.R PILOTE G 3/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€92.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 1823391911 SC01-G1/4-G1/4
€17.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Shuttle valves (OR) 0821000002 SDC G1/8
€38.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 3/8 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Mounting | installing in piping |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | G 3/8 |
| Compressed air connection 12 | G 1/8 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 2200 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 2200 l/min |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 12 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.23 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 300 l/min ... 5800 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821003027 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.230000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










