Aventics Non-return valve, Series NR01 0821003004 NR01-SKR-G018-G018
€23.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821003004
Manufacturer Nr.
0821003004
NR01-SKR-G018-G018
Frequently Bought Together
-
This Item:
€23.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Shuttle valves (OR) 5342000000 NW2 M5
€81.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Ball valve, Series QR1-BGS R412005490 QR1-BGS-G018-DA06
€16.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Mounting | thread-in |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | G 1/8 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 920 l/min |
| Working pressure min. | 0.2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 150 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 150 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.02 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Fluorocaoutchouc |
- Qn = 40 l/min ... 7950 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821003004 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.020000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










