Aventics 3/2-way stop valve, Series SC01 R412010526 3/2-NW7-G1/8
€36.38
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412010526
Manufacturer Nr.
R412010526
3/2-NW7-G1/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€36.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC02-AL 0821200253 CC02-AL-G014-DA10-2_1__SLS
€43.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, stainless steel, Series CC02-SL R412024736 CC02-SL-M005-DA04-2_1
€113.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Switching principle | 3/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 100 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 100 °C |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 14 bar |
| Weight | 0.1 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polytetrafluorethylene |
| Material hand lever | Steel, chrome-plated |
| Manufacturer Nr. | R412010526 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











