Aventics Check-choke valve, stainless steel, Series CC02-SL R412024736 CC02-SL-M005-DA04-2_1
€113.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412024736
Manufacturer Nr.
R412024736
CC02-SL-M005-DA04-2_1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€113.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Exhaust module, for port channels 2, 4 R422003118 EXHAUST MODULE STAND ALONE D8
€150.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Stop valve 0821003075 G1/8
€81.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Port 1 | Ø 4 |
| Port 2 | M5 |
| direction of throttle | 2 > 1 |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 50 l/min |
| Compressed air connection type 1 | push-in fitting |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Note | suitable for use in food processing |
| Throttle | Exhaust Air Throttling |
| Certificates | NSF/ANSI 169, FDA conform, EU Regulation 1935/2004 |
| Medium | Compressed air |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 150 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 150 °C |
| Delivery unit | 1 piece |
| Housing material | Stainless Steel |
| Material flow control screw | Stainless Steel |
| Seal material | Fluorocaoutchouc |
- Qn = 50 l/min ... 1960 l/min
| Manufacturer Nr. | R412024736 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.020000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










