Aventics Quick exhaust valve, Series 573 R412010750 ZZ99-G038-G038
€35.95
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412010750
Manufacturer Nr.
R412010750
ZZ99-G038-G038
Frequently Bought Together
-
This Item:
€35.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series NR01 0821003022 NR01-DA08-DA08
€30.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-way manual spool valve, Series ML 0820407001 3/2-SERIE ML-G1/2
€52.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Poppet valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection input | G 3/8 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 3/8 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Port 3 (Exhaust) | G 3/8 |
| Compressed air connection type 3 | Internal thread |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 1800 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 3450 l/min |
| Working pressure min. | 0.8 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -18 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polyurethane |
- Qn = 220 l/min ... 12000 l/min
- Internal thread / Internal thread
| Manufacturer Nr. | R412010750 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.150000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











