Aventics Check-choke valve, Series CC04 0821200194 CC04-PA6-G018-DA06-2_1-K_LN
€32.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821200194
Manufacturer Nr.
0821200194
CC04-PA6-G018-DA06-2_1-K_LN
Frequently Bought Together
-
This Item:
€32.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC02-AL R412004775 CC02-AL-G018-DA08-2_1_SLS
€28.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 3520326500 2/2-NW32-G114
€77.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Port 1 | Ø 6 |
| Port 2 | G 1/8 |
| Throttle bore Ø | 3 mm |
| direction of throttle | 2 ▶ 1 |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 360 l/min |
| Compressed air connection type 1 | push-in fitting |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Throttle | Exhaust Air Throttling |
| Medium | Compressed air |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Housing material | Polyamide |
| Material flow control screw | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 70 l/min ... 1950 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821200194 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.024000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










