Festo 1587988. Hand slide valve VBOH-32-G12
€59.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1587988
Manufacturer Nr.
VBOH-32-G12
Hand slide valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€59.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 153458. Check valve HA-3/8-QS-12
€56.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 153484. Ball valve QH-QS-6
€14.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2 double solenoid |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/2 |
| Type of actuation | Manual |
| Type of mounting | In-line installation Screw-in |
| Standard nominal flow rate | 3420 l/min |
| Nominal size | 12.1 mm |
| Operating pressure | -0.095 MPa ... 1.2 MPa |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 12 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 80 °C |
| Material housing | Anodised wrought aluminium alloy |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Grid dimension | 45 mm |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Design | Sleeve valve |
| Type of piloting | Direct |
| Symbol | 00991286 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 80 °C |
| Actuating force | 37 N |
| Product weight | 90 g |
| Material screwed plug | Anodised wrought aluminium alloy |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | VBOH-32-G12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568107949 |
| Weight | 0.090000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









