Festo 153469. Shut-off valve HE-2-QS-10
€18.77
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-153469
Manufacturer Nr.
HE-2-QS-10
Shut-off valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo HA-1/8-QS-6 (153448) Non-Return Valve
€21.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 11690. Check valve H-3/8-B
€37.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 2/2 double solenoid |
| Pneumatic connection, port 1 | QS-10 |
| Pneumatic connection, port 2 | QS-10 |
| Type of actuation | Manual |
| Type of mounting | Either: Direct mounting via through-hole In-line installation |
| Standard nominal flow rate | 752.4 l/min |
| Nominal size | 4.7 mm |
| Operating pressure | -0.095 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Material housing | PBT-reinforced |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Design | Piston gate valve |
| Type of piloting | Direct |
| Flow direction | Reversible |
| Symbol | 00997328 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Cleanroom class | Class 4 according to ISO 14644-1 |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Product weight | 41 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | HE-2-QS-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568034863 |
| Weight | 0.042000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








