Festo 1220656. Parallel kit EAMM-U-110-S95-100A-207
€859.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1220656
Manufacturer Nr.
EAMM-U-110-S95-100A-207
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€859.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8058983. Parallel kit EAMM-U-86-D60-60PA-102
€680.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2946765. Axial kit EAMM-A-D100-120G-S1
€634.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 110 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 5000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 799 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.3 Nm |
| Transmittable torque | 25 Nm |
| Product weight | 6810 g |
| Interface code, actuator | S95 |
| Interface code, motor in | 100A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-110-S95-100A-207 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568228934 |
| Weight | 7.000000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











