Festo 558004. Coupling EAMD-56-46-20-23X27
€128.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558004
Manufacturer Nr.
EAMD-56-46-20-23X27
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€128.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 558400. Sensor bracket EAPS-R1-32-SH
€74.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1725844. Guide unit EAGF-V2-KF-63-320
€960.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 20 mm |
| Mounting diameter 2 | 23 mm |
| Size | 56 |
| Nominal length | 46.5 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 5500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 151 kgmm² |
| Transmittable torque | 60 Nm |
| Product weight | 416 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-56-46-20-23X27 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568204440 |
| Weight | 0.470000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











