Festo 558036. Drive shaft adapter EAMB-24-6-15X21-16X20
€93.75
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558036
Manufacturer Nr.
EAMB-24-6-15X21-16X20
Drive shaft adapter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€93.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1433709. Parallel kit EAMM-U-145-D80-140A-188-S1
€1,204.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1586347. Parallel kit EAMM-U-86-D60-60G-102
€612.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 15 mm |
| Mounting diameter 2 | 16 mm |
| Size | 80 |
| Nominal length | 21 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 3.1 kgmm² |
| Transmittable torque | 29 Nm |
| Product weight | 68 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMB-24-6-15X21-16X20 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568204617 |
| Weight | 0.070000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











