Festo 2310376. Coupling EAMC-42-50-8-19
€73.28
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2310376
Manufacturer Nr.
EAMC-42-50-8-19
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€73.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063549. Axial kit EAMM-A-M48-40G
€156.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1190076. Axial kit EAMM-A-M43-60G
€304.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 8 mm |
| Mounting diameter 2 | 19 mm |
| Size | 42 |
| Nominal length | 50 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 34.8 kgmm² |
| Transmittable torque | 17 Nm |
| Product weight | 140 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-42-50-8-19 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568109189 |
| Weight | 0.145000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











