Festo 175252. Pressure switch PEV-1/4-A-SW27-B-OD
€103.33
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-175252
Manufacturer Nr.
PEV-1/4-A-SW27-B-OD
Pressure switch
Frequently Bought Together
-
This Item:
€103.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8035544. Pressure sensor SPAN-P10R-G18M-PN-PN-L1
€97.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 9349. Mounting plate APL-2N-PEV
€15.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991472 |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK regulations for electrical equipment |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Pneumatic/electric pressure transducer |
| Operating pressure | 1 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Media temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Ambient temperature | -30 °C ... 100 °C |
| Switching element function | Changeover switch |
| Max. switching frequency | 3 Hz |
| Max. switching output voltage AC | 250 V |
| Max. switching output voltage DC | 250 V |
| Max. output current | 4000 mA |
| Electrical connection | 4-pin Plugs |
| Type of mounting | Screw-in |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | G1/4 |
| Product weight | 900 g |
| Material housing | PA66-GF30 Galvanised steel |
| Material membrane | NBR |
| Setting range threshold value | 1 bar ... 10 bar |
| Degree of protection | IP65 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Manufacturer Nr. | PEV-1/4-A-SW27-B-OD |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568142933 |
| Weight | 0.160000 |
| HS-Code | 85365080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










