Festo 159259. Pressure switch PEV-1/4-A-SW27
€107.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-159259
Manufacturer Nr.
PEV-1/4-A-SW27
Pressure switch
Frequently Bought Together
-
This Item:
€107.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022815. Pressure sensor SPAW-P6R-G14F-2NA-M12
€294.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 540197. Pressure sensor SDE3-V1D-H-HQ4-2P-M8
€189.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991472 |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Pneumatic/electric pressure transducer |
| Pressure measuring range | 1 bar ... 10 bar |
| Operating pressure | 1 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Media temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Ambient temperature | -20 °C ... 100 °C |
| Switching element function | Changeover switch |
| Max. switching frequency | 3 Hz |
| Max. switching output voltage AC | 250 V |
| Max. switching output voltage DC | 250 V |
| Max. output current | 4000 mA |
| Operational voltage range DC | 12 V ... 250 V |
| Electrical connection | 4-pin Plugs |
| Type of mounting | Screw-in |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | G1/4 |
| Product weight | 138 g |
| Material housing | Galvanised steel |
| Material membrane | NBR |
| Setting range threshold value | 1 bar ... 10 bar |
| Degree of protection | IP65 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Manufacturer Nr. | PEV-1/4-A-SW27 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568126544 |
| Weight | 0.125000 |
| HS-Code | 85365080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










