Festo 571472. Pressure transmitter SPTE-V1R-Q4-B-2.5K
€42.60
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-571472
Manufacturer Nr.
SPTE-V1R-Q4-B-2.5K
Pressure transmitter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€42.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8000103. Pressure transmitter SPTW-P6R-G14-A-M12
€135.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 527460. Pressure sensor SDE5-V1-O-Q4E-P-M8
€75.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00992257 |
| Approval | RCM trademark c UL us - Recognized (OL) |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Certificate issuing authority | UL E322346 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Piezoresistive pressure sensor |
| Start value for pressure measuring range | 0 MPa |
| Start value for pressure measuring range | 0 bar |
| Start value for pressure measuring range | 0 psi |
| End value for pressure measuring range | -0.1 MPa |
| End value for pressure measuring range | -1 bar |
| End value for pressure measuring range | -14.5 psi |
| Overload pressure | 0.5 MPa |
| Overload pressure | 5 bar |
| Overload pressure | 72.5 psi |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Media temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Accuracy in ± % FS | 3 %FS |
| Repetition accuracy in ± %FS | 0.3 %FS |
| Temperature coefficient in ± %FS/K | 0.05 %FS/K |
| Analogue output | 1 - 5 V |
| Rise time | 1 ms |
| Min. load resistance voltage output | 15 kOhm |
| Short circuit current rating | For all electrical connections |
| Operational voltage range DC | 10 V ... 30 V |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection | 3-wire Cable Open end |
| Cable length | 2.5 m |
| Type of mounting | With accessories |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | QS-4 |
| Product weight | 35 g |
| Material housing | PA-reinforced |
| Material sealing ring | FPM NBR |
| Degree of protection | IP40 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Cleanroom class | Class 4 according to ISO 14644-1 |
| Manufacturer Nr. | SPTE-V1R-Q4-B-2.5K |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568101268 |
| Weight | 0.085000 |
| HS-Code | 90262020 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










