Festo 10088. Pressure indicator OH-8-RT
€35.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-10088
Manufacturer Nr.
OH-8-RT
Pressure indicator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€35.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1707427. Silencer UC-3/8
€7.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 161418. Silencer UC-M7
€5.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991500 |
| Operating pressure | -0.1 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | -1 bar ... 8 bar |
| Operating pressure | -14.5 psi ... 116 psi |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Pneumatic connection | Barbed fitting PK-3 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | OH-8-RT |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568065638 |
| Weight | 0.011000 |
| HS-Code | 90262080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









