Festo 4646. Silencer U-PK-3
€3.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-4646
Manufacturer Nr.
U-PK-3
Silencer
Festo 4646. Silencer U-PK-3 is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€3.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4237. Pressure indicator OH-22-GN
€43.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 165005. Silencer UC-QS-3H
€5.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991473 |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Flow rate to atmosphere | 310 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Sound pressure level | 70 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 70 °C |
| Product weight | 4.5 g |
| Pneumatic connection | PK-3 |
| Material shock absorber insert | Bronze |
| Material screwed plug | Brass |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | U-PK-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568008543 |
| Weight | 0.004700 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










