Festo 175611. Silencer UC-QS-8H
€5.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-175611
Manufacturer Nr.
UC-QS-8H
Silencer
Frequently Bought Together
-
This Item:
€5.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 160235. Air reservoir CRVZS-0.75
€100.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 5866. Pneumatic terminal LT-2-PK-3-DA
€9.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Size of pack | 1 |
| Symbol | 00991473 |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Flow rate to atmosphere | 1500 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Sound pressure level | 60 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 70 °C |
| Product weight | 2.3 g |
| Pneumatic connection | QS-8 |
| Material shock absorber insert | PE |
| Material screwed plug | PE |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | UC-QS-8H |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568037895 |
| Weight | 0.002600 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











