Festo 1901207. Silencer UOS-1-LF
€56.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1901207
Manufacturer Nr.
UOS-1-LF
Silencer
Frequently Bought Together
-
This Item:
€56.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1206994. Silencer AMTE-M-LH-U10
€2.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4600. Pressure indicator OH-22-BL
€43.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type of seal on screwed plug | No seal |
| Mounting position | optional |
| Design | Open silencer |
| Symbol | 00992064 |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Sound pressure level | 75 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Type of mounting | Via male thread |
| Product weight | 157.9 g |
| Pneumatic connection | G1 |
| Material shock absorber insert | PE |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Manufacturer Nr. | UOS-1-LF |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568108274 |
| Weight | 0.195000 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











