Festo 160233. Air reservoir CRVZS-0.1
€59.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-160233
Manufacturer Nr.
CRVZS-0.1
Air reservoir
Festo 160233. Air reservoir CRVZS-0.1 is available to buy in increments of 2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€59.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 192159. Air reservoir CRVZS-5
€249.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 534222. Silencer U-1/8-50
€2.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Volume | 0.1 l |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | AD 2000 |
| Symbol | 00991528 |
| Operating pressure | -0.095 MPa ... 1.6 MPa |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 16 bar |
| Operating pressure | -13.78 psi ... 232 psi |
| Approval | CRN German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate issuing authority | TSSACRN0H17477.5C |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] Nitrogen |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Suitable for use with food | See supplementary material information |
| Media temperature | -10 °C ... 100 °C |
| Ambient temperature | -10 °C ... 100 °C |
| Max. tightening torque for connecting thread | 15 Nm |
| Product weight | 226 g |
| Type of mounting | Via fixing clips |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material air reservoir | High-alloy stainless steel |
| Material fixing clips | High-alloy stainless steel |
| Manufacturer Nr. | CRVZS-0.1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568071745 |
| Weight | 0.220000 |
| HS-Code | 73110091 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










