Festo 153460. Check valve HA-1/2-QS-12
€55.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-153460
Manufacturer Nr.
HA-1/2-QS-12
Check valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€55.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 11692. Check valve H-3/4-B
€70.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 9542. Ball valve QH-3/8
€19.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Non-return function |
| Pneumatic connection, port 1 | R1/2 |
| Pneumatic connection, port 2 | QS-12 |
| Type of mounting | Screw-in |
| Standard nominal flow rate | 2230 l/min |
| Operating pressure | -1 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Material housing | Anodised aluminium |
| Housing colour | Silver |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Symbol | 00991455 |
| Min. diff. pressure, opening | 0.1 bar |
| Min. diff. pressure, closing | 0.2 bar |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Product weight | 69 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | HA-1/2-QS-12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568070694 |
| Weight | 0.070000 |
| HS-Code | 84813099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











