Festo 547531. Quick exhaust valve VBQF-U-G18-E
€30.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-547531
Manufacturer Nr.
VBQF-U-G18-E
Quick exhaust valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€30.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 153485. Ball valve QHS-QS-6
€18.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 9688. Quick exhaust valve SE-1/2-B
€62.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Quick exhaust |
| Selection of additional functions | With silencer |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/8 |
| Type of mounting | Screw-in |
| Standard nominal flow rate, exhaust 0.6->0 MPa (6->0 bar, 87->0 psi) | 1300 l/min |
| Standard nominal flow rate, air flow 0.6->0,5 MPa (6->5 bar, 87->72.5 psi) | 350 l/min |
| Operating pressure | 0.5 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Material housing | Die-cast aluminium Die-cast zinc |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Nominal size | 5 mm |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991460 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Cleanroom class | Class 4 according to ISO 14644-1 |
| Media temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Sound pressure level | 75 dB(A) |
| Product weight | 84.2 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | VBQF-U-G18-E |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568092832 |
| Weight | 0.085000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










