Festo 151684. Proximity sensor SMTO-1-NS-K-LED-24-C
€143.23
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-151684
Manufacturer Nr.
SMTO-1-NS-K-LED-24-C
Proximity sensor
Frequently Bought Together
-
This Item:
€143.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 579072. Proximity sensor SDBT-MS-20NL-ZN-E-10-LE-EX6
€54.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 551365. Proximity sensor SME-10M-DS-24V-E-2,5-L-OE
€33.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Design | Block design |
| Based on standard | EN 60947-5-2 |
| Symbol | 00991149 |
| Approval | RCM trademark |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Position |
| Measuring principle | Magneto-inductive |
| Ambient temperature | -25 °C ... 70 °C |
| Repetition accuracy | 0.2 mm |
| Switching output | NPN |
| Switching element function | N/O contact |
| Hysteresis | 0.1 mm ... 1.5 mm |
| Switch-on time | 1 ms |
| Switch-off time | 1 ms |
| Max. switching frequency | 1000 Hz |
| Max. output current | 200 mA |
| Max. switching capacity DC | 6 W |
| Voltage drop | 3 V |
| Inductive protective circuit | Adapted to MZ, MY, ME coils |
| Off-state current | 0.01 mA |
| Short circuit current rating | Pulsed |
| Overload protection | Available |
| Operational voltage range DC | 10 V ... 30 V |
| Residual ripple | 10 % |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection 1, connection type | Cable |
| Electrical connection 1, connector system | Open end |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 3 |
| Connection outlet orientation | In-line |
| Cable length | 2.5 m |
| Cable characteristic | Standard |
| Cable sheath colour | grey |
| Material cable sheath | PVC |
| Material insulating sheath | PVC |
| Wire ends | Wire end sleeve |
| Type of mounting | With accessories |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 85 g |
| Housing colour | Black |
| Material housing | PET Die-cast zinc |
| Switching status indication | Yellow LED |
| Ambient temperature with moving cable | -5 °C ... 70 °C |
| Degree of protection | IP67 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Manufacturer Nr. | SMTO-1-NS-K-LED-24-C |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568117047 |
| Weight | 0.090000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











