€67.17
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-571341
Manufacturer Nr.
SMT-C1-PS-24V-K-0,3-M12
Proximity sensor
Frequently Bought Together
-
This Item:
€67.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 574334. Proximity sensor SMT-8M-A-PS-24V-E-0,3-M8D
€25.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 571339. Proximity sensor SMT-C1-PS-24V-K-5,0-OE
€67.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Design | Block design |
| Based on standard | EN 60947-5-2 |
| Symbol | 00991153 |
| Approval | RCM trademark |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant Free of halogen |
| Instructions on use | Support / actuator-sensor overview "The right sensor for the actuator" |
| Measured variable | Position |
| Measuring principle | Magneto-inductive |
| Ambient temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Switching output | PNP |
| Switching element function | N/O contact |
| Hysteresis | 2 mm |
| Switch-on time | 0.5 ms |
| Switch-off time | 0.5 ms |
| Max. output current | 200 mA |
| Max. switching capacity DC | 6 W |
| Voltage drop | 1.8 V |
| Inductive protective circuit | Adapted to MZ, MY, ME coils |
| Min. load current | 0 mA |
| Off-state current | 0.1 mA |
| Short circuit current rating | Pulsed |
| Overload protection | Available |
| Rated operational voltage DC | 24 V |
| Operational voltage range DC | 10 V ... 30 V |
| Residual ripple | 10 % |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection 1, connection type | Cable with plug |
| Electrical connection 1, connector system | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 3 |
| Electrical connection 1, type of mounting | Screw-type lock |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00995573 |
| Connection outlet orientation | In-line |
| Material electrical contact | Gold-plated brass |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable sheath colour | grey |
| Material cable sheath | TPE-O |
| Type of mounting | Clamped |
| Tightening torque | 1.2 Nm |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 32.6 g |
| Housing colour | Black |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Brass, nickel-plated PP TPE-O TPE-U(PU) High-alloy stainless steel |
| Switching status indication | Yellow LED |
| Ambient temperature with moving cable | -20 °C ... 70 °C |
| Degree of protection | IP65 IP68 To IEC 60529 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Suitable for use with food | See supplementary material information |
| Manufacturer Nr. | SMT-C1-PS-24V-K-0,3-M12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568101213 |
| Weight | 0.032000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









