Aventics Pressure regulator, Series MU1-RGS R402000233 MU1-RGS-G112-GAN-100-MAN
€560.27
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R402000233
Manufacturer Nr.
R402000233
MU1-RGS-G112-GAN-100-MAN
Frequently Bought Together
-
This Item:
€560.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series MU1-FLS 9155520220 G1
€474.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure relief valve, Series MU1 0821302047 MU1-RGR-G014-GAN-SS P(0,40-6,00)
€43.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Function | Standard pressure regulator |
| Parts | Pressure regulator |
| Pressure gauge | without pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Port | G 1 1/2 |
| Nominal flow Qn | 16500 l/min |
| Regulation range min. | 0.5 bar |
| Regulation range max. | 10 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 25 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Activation | Mechanical |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Pressure supply | single |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 2.5 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- High flow rate possible due to the large nominal width
- Robust design
- Metal housing
- Suitable for operations in harsh environments
| Manufacturer Nr. | R402000233 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 2.500000 |
| HS-Code | 84812010 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









