Aventics Filter, Series MU1-FLS 9155520220 G1
€474.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-9155520220
Manufacturer Nr.
9155520220
G1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€474.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series MU1-FLS R412006566 MU1-FLS-G112-SSN-MA-40,00
€338.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series MU1-RGS 0821302448 MU1-RGS-G014-GAN-SS P(0,15-7,00)
€27.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Filter |
| Reservoir | Metal reservoir without window |
| Port | G 1 |
| Filter porosity | 40 µm |
| Nominal flow Qn | 12500 l/min |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 25 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Filter reservoir volume | 300 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | 1.5 kg |
| Mounting orientation | vertical |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material filter insert | Polyethylene |
- High flow rate possible due to the large nominal width
- Robust design
- Metal housing
- Suitable for operations in harsh environments
| Manufacturer Nr. | 9155520220 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.500000 |
| HS-Code | 84213915 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





