Aventics Pressure relief valve, Series MU1 R412007723 MU1-RGR-G014-GAN-SS P(0,40-10,00)
€43.44
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412007723
Manufacturer Nr.
R412007723
MU1-RGR-G014-GAN-SS P(0,40-10,00)
Frequently Bought Together
-
This Item:
€43.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series MU1-FLS R412000667 MU1-FLS-G112-PBS-MA-8,00
€661.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series MU1-FLS R412006562 MU1-FLS-G100-PNB-HC-40,00
€195.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Regulation range min. | 0.4 bar |
| Regulation range max. | 10 bar |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. particle size | 5 µm |
| Nominal flow Qn | 300 l/min |
| Weight | 0.12 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
- High flow rate possible due to the large nominal width
- Robust design
- Metal housing
- Suitable for operations in harsh environments
| Manufacturer Nr. | R412007723 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.120000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









