Norgren M/3040M. Impact double acting cylinder, 4'' diameter
€9,667.03
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-M/3040M
Manufacturer Nr.
M/3040M
High energy output
Ideally suited to a wide range of marking, piercing and light presswork applications
Rugged, corrosion-resistant construction
Frequently Bought Together
-
This Item:
€9,667.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren M/50232/5. Clamping double acting cylinder, 32mm diameter, 5mm stroke
€208.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren M/6016/15. Roundline double acting cylinder, 16mm diameter, 15mm stroke
€219.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 2.7 ... 10 bar |
| Port Size | G3/8 |
| Cylinder diameter | 4" |
| Magnetic/Non-magnetic | Non-magnetic |
| Materials - Piston | Steel |
| Materials - Seals | Nitrile rubber |
| Range | M/3000 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | M/3040M |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





