Norgren M/6016/15. Roundline double acting cylinder, 16mm diameter, 15mm stroke
€219.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-M/6016/15
Manufacturer Nr.
M/6016/15
Rugged, compact units
Integral rear eye mounting
Corrosion resistant construction
Synthetic rubber buffers at end of stroke
Frequently Bought Together
-
This Item:
€219.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren M/162050/MEX/180 DREH-MZYL HOHLWELLE
€1,303.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 710000053 Bef.
€60.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 60 °C |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar |
| Port Size | M5 |
| Cylinder diameter | 16 mm |
| Stroke Length | 15 mm |
| Range | M/6000 |
| Series | Martonair |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | M/6016/15 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




