Norgren M/61063/M/50. Guiding and stopping double acting cylinder, 63mm diameter, 50mm stroke
€713.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-M/61063/M/50
Manufacturer Nr.
M/61063/M/50
Guiding accuracy ± 0,02 mm
Non-rotation accuracy ± 0,02°
Integrated heavy duty guide rods
Easy installation
Magnetic piston as standard
Buffer pad for noise reduction
Frequently Bought Together
-
This Item:
€713.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 710387105 Bef. D
€107.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren SP/M114/6 3/2-WV-NC G1/4 220VAC
€766.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 1 ... 10 bar |
| Port Size | G1/4 |
| Cylinder diameter | 63 mm |
| Stroke Length | 50 mm |
| Cushioning | Buffer cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium |
| Materials - Bearings | Plain bearings |
| Materials - Buffer | Polyurethane |
| Materials - Piston Head Seals | Nitrile rubber |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Martensitic) |
| Range | M/61000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | M/61063/M/50 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






