Festo 8109401. Solenoid coil VACC-S13-11-K4-1-EX4A
€238.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8109401
Manufacturer Nr.
VACC-S13-11-K4-1-EX4A
Solenoid coil
Frequently Bought Together
-
This Item:
€238.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8030825. Solenoid coil VACF-A-A1-7A
€11.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8029139. Solenoid coil VACN-N-A1-1-EX4-A
€106.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type of actuation | Electric |
| Mounting position | optional |
| Switching position indicator | no |
| Duty cycle | 100% |
| Required current consumption | 0.016 A |
| Insulation material class | H |
| Max. input power Pi | 1.2 W |
| Max. input voltage Ui | 32 V |
| Max. input current Ii | 0.2 A |
| Characteristic coil data | 14-32 V DC: 0.22 - 1.1 W |
| Effective internal capacitance Ci | Negligibly low |
| Effective internal inductivity Li | Negligibly low |
| Permissible voltage fluctuations | -15%/+10% |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK EX instructions |
| Explosion protection certification outside the EU | EPL Db (GB) EPL Db (IEC-EX) EPL Gb (GB) EPL Gb (IECEx) |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 1 (IEC-EX) Zone 1 (UKEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 21 (IEC-EX) Zone 21 (UKEX) Zone 22 (ATEX) |
| Certificate issuing authority | BVS15 ATEXE030X IECEx BVS 15.0020X |
| ATEX category gas | II 2G |
| ATEX category dust | II 2D |
| Explosion ignition protection type for gas | Ex i IIC T6, T5 Gb |
| Explosion ignition protection type for dust | Ex i IIIC T80°C,T95°C IP65 Db |
| Explosion ambient temperature | T5,T95°C: -30°C <= Ta <= +65°C T6,T80°C: -30°C <= Ta <= +50°C |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Degree of protection | IP65 |
| Product weight | 330 g |
| Electrical connection | Terminal box, cable entry thread M20x1.5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | VACC-S13-11-K4-1-EX4A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568459369 |
| Weight | 0.440000 |
| HS-Code | 85059029 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









