Festo 8029139. Solenoid coil VACN-N-A1-1-EX4-A
€106.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8029139
Manufacturer Nr.
VACN-N-A1-1-EX4-A
Solenoid coil
Frequently Bought Together
-
This Item:
€106.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8059810. Solenoid coil VACF-B-K1-3A-5-EX4-M
€147.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 549903. Solenoid coil MD-2-24VDC-PA
€20.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type of actuation | Electric |
| Mounting position | optional |
| Duty cycle | 100% |
| Required current consumption | 0.027 A |
| Insulation material class | F |
| Insulation material class of enamelled wire | H |
| Max. input voltage Ui | 28 V |
| Max. input current Ii | 115 mA |
| Effective internal capacitance Ci | Negligibly low |
| Effective internal inductivity Li | Negligibly low |
| Maritime classification | See certificate |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK EX instructions |
| Explosion protection certification outside the EU | EPL Db (BR) EPL Db (CN) EPL Db (GB) EPL Db (IEC-EX) EPL Gb (BR) EPL Gb (CN) EPL Gb (GB) EPL Gb (IECEx) |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 1 (BR) Zone 1 (CN) Zone 1 (IEC-EX) Zone 1 (UKEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 21 (BR) Zone 21 (CN) Zone 21 (IEC-EX) Zone 21 (UKEX) Zone 22 (ATEX) |
| Certificate issuing authority | CCC 2021322307003993 DNV 15.0188 DNV TAA000011J GYJ21.1326X IECEx PTB 15.0013 PTB 09 ATEX 2043 |
| ATEX category gas | II 2G |
| ATEX category dust | II 2D |
| Explosion ignition protection type for gas | Ex ia IIC T6, T4 Gb |
| Explosion ignition protection type for dust | Ex tb IIIC T80°C, T130°C Db IP65 |
| Explosion ambient temperature | T4,T130°C: -40°C <= Ta <= +85°C T6,T80°C: -40°C <= Ta <= +50°C |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -20 °C ... 50 °C |
| Product weight | 114 g |
| Electrical connection | Type A To DIN EN 175301-803 |
| Type of mounting | Via knurled nut |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Polymer Steel |
| Material electrical contact | Brass |
| Material winding | Copper |
| Manufacturer Nr. | VACN-N-A1-1-EX4-A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568280437 |
| Weight | 0.175000 |
| HS-Code | 85059029 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









