Festo 123060. Solenoid coil MSN1G-24DC-OD
€14.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-123060
Manufacturer Nr.
MSN1G-24DC-OD
Solenoid coil
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8030812. Solenoid coil VACF-B-C1-7
€11.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 34401. Solenoid coil MSG-24-OD
€44.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Min. pick-up time | 10 ms |
| Duty cycle | 100% |
| Characteristic coil data | 24 V DC: 2.5 W |
| Permissible voltage fluctuations | -15%/+10% |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-C1-L |
| Media temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Product weight | 80 g |
| Electrical connection | 3-pin Type A To DIN EN 175301-803 |
| Type of mounting | Clamped Via retaining clamp With accessories |
| Material housing | PA |
| Material electrical contact | Steel |
| Material winding | Copper |
| Manufacturer Nr. | MSN1G-24DC-OD |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568006280 |
| Weight | 0.085000 |
| HS-Code | 85059029 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











