Festo 5038002. Coupling EAMD-32-32-9-16X20
€88.37
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-5038002
Manufacturer Nr.
EAMD-32-32-9-16X20
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€88.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562724. Covering kit EASC-S1-46-200
€129.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063606. Axial kit EAMM-A-N80-84AA
€378.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 9 mm |
| Mounting diameter 2 | 16 mm |
| Size | 32 |
| Nominal length | 32 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 14.5 kgmm² |
| Transmittable torque | 12.5 Nm |
| Product weight | 127 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-32-32-9-16X20 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568419141 |
| Weight | 0.125000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










