Festo 5030235. Coupling EAMD-30-22-16-10X12
€112.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-5030235
Manufacturer Nr.
EAMD-30-22-16-10X12
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€112.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 558323. Foot mounting HPE-120
€56.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 561333. Coupling EAMC-30-32-5-6
€51.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 16 mm |
| Mounting diameter 2 | 10 mm |
| Size | 30 |
| Nominal length | 22 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 4 kgmm² |
| Transmittable torque | 9 Nm |
| Product weight | 44.8 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-30-22-16-10X12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568419134 |
| Weight | 0.044000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











