€296.04
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2715501
Manufacturer Nr.
EADP-ES-R3-16
Stop (kit)
Frequently Bought Together
-
This Item:
€296.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1537046. Parallel kit EAMM-U-86-D40-52B/C-102
€586.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4819883. Coupling EAMD-16-15-6-8X10
€75.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 16 |
| Rotation angle adjustment range | 0 deg ... 325 deg |
| Mounting position | optional |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Mass moment of inertia JO | 0.35 kgcm² |
| Product weight | 100 g |
| Type of mounting | Via female thread |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material stops | Beryllium bronze, nickel-plated |
| Material flange | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material retaining bracket | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Manufacturer Nr. | EADP-ES-R3-16 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568265854 |
| Weight | 0.160000 |
| HS-Code | 84129080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











